Najniebezpieczniejsze miejsca w polskich górach
Majestatyczność gór sprawia, że wejście na szczyt to ogromne przeżycie. Chętnych do zdobywania szczytów nie brakuje. W Polsce góry każdego roku przyciągają miliony amatorów ekstremalnych wspinaczek. Jednak wbrew pozorom znane wszystkim szlaki mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Wiele odcinków ma miano śmiertelnych, bo bardzo często dochodzi tam do poważnych wypadków. Ich przyczyną może być nieuwaga, gwałtowna zmiana pogody oraz brak przygotowania – wówczas o poślizgnięcie nie jest trudno, a w górach może skończyć się to tragicznie. Poznaj najbardziej niebezpieczne szlaki polskich Tatr.
Orla Perć
Zdecydowanie najtrudniejszy i najbardziej niebezpieczny szlak w Polsce. Stanowi wyzwanie nawet dla doświadczonych wspinaczy. Orla Perć to dwutysięcznik, który obfituje w przepiękne widoki, dlatego chętnych do wejścia na szczyt nie brakuje. Jednak na trasie czeka m.in. drabinka nad Kozią Przełęczą oraz ścieżka bardzo blisko przepaści, co z pewnością sparaliżuje niedoświadczonego wspinacza. Ponadto w wielu miejscach ruch jest jednostronny i nie ma możliwości zawrócić, co można oznaczać konieczność wyzwania TOPR-u, gdy Orla Perć okaże się zbyt trudna do przejścia.
Szlak na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem
Szlak uznawany jest za wyjątkowo trudny, na podobnym poziomie jak Orla Perć. Osoby z lękiem wysokości będą miały duży kłopot, by pokonać szlak. Ze względu na strome i bardzo wąskie przejścia oraz spływającą wodę w rejonie Mięguszowieckiego Kotła bardzo łatwo można ulec wypadku. A kruche i niestabilne skały mogą powodować osunięcia. Nawet specjalne klamry, które mają umożliwić przejście przy przepaści, będą przydatne tylko dla osób przygotowanych na trudną wspinaczkę.
Szlak na Zawrat z Hali Gąsienicowej
Trudnym technicznie szlakiem jest wejście na Zawrat od strony Hali Gąsienicowej, pomimo zamontowanych łańcuchów. Sporo stromych odcinków i przepaści może uniemożliwiać kontynowanie wspinaczki dla osób, które nie mają doświadczenia na górskich szlakach. Ponadto nawet w okresie letnim w wielu miejscach może zalegać śnieg, więc o upadek nie jest trudno. 5
Szlak na Rysy
Wejście na najwyższy szczyt w polskich Tatrach to marzenie każdego wspinacza. Jednak osoby bez wiedzy i doświadczenia nie powinny decydować się na ten szlak. Wejście na szczyt góry o wysokości 2499 m n.p.m to nie lada wyzwanie, ale tylko osoby właściwie przygotowane mogą cieszyć się z widoków ryskiej panoramy. Skały na tym szlaku są mokre niemal przez cały rok, a nierówne ukształtowanie terenu nie pozwala na łatwy spacer. Wejście na Rysy wymaga dobrej kondycji oraz odpowiedniego sprzętu, nawet pomimo ułatwień w postaci łańcuchów, których w sumie jest aż 360 metrów.
Szlak na Świnicę
Szlak na Świnicę, czyli drugi pod względem wysokości szczyt w polskich Tatrach, w wielu miejscach może sprawić kłopoty niedoświadczonym wspinaczom ze względu na bardzo śliską nawierzchnię oraz strome uskoki. Trasa jest wyjątkowo długa, dlatego tylko osoby dobrze przygotowane kondycyjnie będą w stanie wejść na Świnicę.
Niestety nie ma żadnych komentarzy
Zawsze możesz być pierwszy!