Turystyka w Sudetach
Jednym z bardziej charakterystycznych krajobrazów w Polsce są Sudety. Pasmo górskie, które rozciąga się na terenie trzech państw: Niemiec, Czech oraz Polski, tworzy niezwykle pejzaże. Najwyższym szczytem Studentów jest Śnieżka położona w Karkonoszach, której wysokości wynosi 1603 m n.p.m. Karkonosze słyną z doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych i stanowią coraz popularniejszą alternatywę dla Alp. Sudety wyróżniają strome stoki i łagodne szczyty przypominające kopuły.
Sudety to kilka pasm górskich o specyficznej faunie i florze, co czyni je ciekawymi i godnymi uwagi podczas wyjazdu turystycznego. To właśnie w polskich Sudetach znajdują się jedyne w Europie góry płytowe, są to Góry Sowie oraz Góry Stołowe. A w Górach Izerskie często padają rekordy zimna. Natomiast Karkonosze słynną z silnego wiatru i zachmurzonego nieba.
Tuż obok dzikiej przyrody funkcjonują aglomeracje miejskie oraz kopalnie i kamieniołomy, co jeszcze bardziej wzbogaca ten rejon Polski. Aby zachować niezwykle cenne zabytki natury działają liczne parki narodowe i rezerwaty. Turyści dzięki temu mogą udać się w niezwykły spacer. Dostępne są ciekawe trasy wzdłuż górskich krajobrazów, które na długo pozostają w pamięci. Sudety to też bardzo optymalne trasy do uprawiania biegów narciarskich. Główny Szlak Sudecki, oznaczony kolorem czerwonym, rozpoczyna się w Świeradowa-Zdroju, a kończy w Prudniku. Prowadzi przez najbardziej malownicze partie Sudetów i jest przeznczony dla wytrawnych wędrowników górskich.
Poza walorami przyrodniczymi koniecznie trzeba zobaczyć zabytki architektoniczne Sudentów. Do tych najważniejszych zaliczyć można różne średniowieczne budowle, m.in. pałac w Maciejowcu, zamek w Świeciu, zamek Sokolec, wieżę rycerską w Siedlęcinie, świątynię Wang, Twierdzę Kłodzko, sztolnie Kowary i Walimskie oraz podziemny kompleks Osówka – Riese. W Sudetach działają również interesujące muzea, gdzie wystawy i ekspozycje poświęcone są nietypowej tematyce: Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju.
Powracając jednak do zabytków przyrodniczych, obowiązkowym punktem wyprawy w Sudety jest Karkonoski Park Narodowy, Błędne Skały, Jaskinia Niedźwiedzia, Wielki Staw, Polana Jakuszycka, Wodospad Podgórnej, Kolorowe Jeziorka oraz Skalne Miasto. Każde z tych miejsc pokazuje naturalne piękno polskiej przyrody, dlatego warto bliżej się im przyjrzeć. Sudety oferują bardzo różnorodne atrakcje, dla każdy znajdzie się coś interesującego. Przyjemnym doświadczeniem na pewno będzie wizyta w Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska czy w zaginionym laboratorium Hitlera. W bardzo przyjemną podróż można się też udać za sprawą Kolei Izerskiej oraz specjalną podziemną trasa turystyczna, która skrywa Kowarskie kopalnie uranu.
Niestety nie ma żadnych komentarzy
Zawsze możesz być pierwszy!