Turystyka w Sudetach

Jednym z bardziej charakterystycznych krajobrazów w Polsce są Sudety. Pasmo górskie, które rozciąga się na terenie trzech państw: Niemiec, Czech oraz Polski, tworzy niezwykle pejzaże. Najwyższym szczytem Studentów jest Śnieżka położona w Karkonoszach, której wysokości wynosi 1603 m n.p.m. Karkonosze słyną z doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych i stanowią coraz popularniejszą alternatywę dla Alp. Sudety wyróżniają strome stoki i łagodne szczyty przypominające kopuły.

Sudety to kilka pasm górskich o specyficznej faunie i florze, co czyni je ciekawymi i godnymi uwagi podczas wyjazdu turystycznego. To właśnie w polskich Sudetach znajdują się jedyne w Europie góry płytowe, są to Góry Sowie oraz Góry Stołowe. A w Górach Izerskie często padają rekordy zimna. Natomiast Karkonosze słynną z silnego wiatru i zachmurzonego nieba.

Tuż obok dzikiej przyrody funkcjonują aglomeracje miejskie oraz kopalnie i kamieniołomy, co jeszcze bardziej wzbogaca ten rejon Polski. Aby zachować niezwykle cenne zabytki natury działają liczne parki narodowe i rezerwaty. Turyści dzięki temu mogą udać się w niezwykły spacer. Dostępne są ciekawe trasy wzdłuż górskich krajobrazów, które na długo pozostają w pamięci. Sudety to też bardzo optymalne trasy do uprawiania biegów narciarskich. Główny Szlak Sudecki, oznaczony kolorem czerwonym, rozpoczyna się w Świeradowa-Zdroju, a kończy w Prudniku. Prowadzi przez najbardziej malownicze partie Sudetów i jest przeznczony dla wytrawnych wędrowników górskich.

Poza walorami przyrodniczymi koniecznie trzeba zobaczyć zabytki architektoniczne Sudentów. Do tych najważniejszych zaliczyć można różne średniowieczne budowle, m.in. pałac w Maciejowcu, zamek w Świeciu, zamek Sokolec, wieżę rycerską w Siedlęcinie, świątynię Wang, Twierdzę Kłodzko, sztolnie Kowary i Walimskie oraz podziemny kompleks Osówka – Riese. W Sudetach działają również interesujące muzea, gdzie wystawy i ekspozycje poświęcone są nietypowej tematyce: Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju.

Powracając jednak do zabytków przyrodniczych, obowiązkowym punktem wyprawy w Sudety jest Karkonoski Park Narodowy, Błędne Skały, Jaskinia Niedźwiedzia, Wielki Staw, Polana Jakuszycka, Wodospad Podgórnej, Kolorowe Jeziorka oraz Skalne Miasto. Każde z tych miejsc pokazuje naturalne piękno polskiej przyrody, dlatego warto bliżej się im przyjrzeć. Sudety oferują bardzo różnorodne atrakcje, dla każdy znajdzie się coś interesującego. Przyjemnym doświadczeniem na pewno będzie wizyta w Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska czy w zaginionym laboratorium Hitlera. W bardzo przyjemną podróż można się też udać za sprawą Kolei Izerskiej oraz specjalną podziemną trasa turystyczna, która skrywa Kowarskie kopalnie uranu.

Niestety nie ma żadnych komentarzy

Zawsze możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.