Turystyka w Górach Świętokrzyskich

Krajobraz Polski południowej obfituje w górzyste tereny. Jednym z pasem, które tworzą unikatowe krajobrazy są Góry Świętokrzyskie, będące największą atrakcją niewielkiego województwa świętokrzyskiego. Nazwa góry pochodzi do relikwii drzewa Krzyża Świętego, jaki zobaczyć można na Łysej Górze. Najstarsze polskie góry zmieniają swoją wygląd ze względu na silny wpływ wiatru, wody i śniegu. Nie są to najwyższe masywy w kraju, większość szczytów nie przekracza 600 m n.p. m. Najwyższy punktem Gór Świętokrzyskich jest Łysica o wysokości 612 m n.p.m.

Wysokość nie wpływa jednak na mnogość atrakcji, jakie oferują Góry Świętokrzyskie. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie. Unikatowe miejsce i przepiękne warunki naturalne gwarantują wspaniałą wyprawę. Region Gór Świętokrzyskich należy do najstarszych w Polsce, dlatego budowa geologiczna oraz liczba występujących tu minerałów jest wyjątkowa i godna uwagi. Nic więc dziwnego, że ten obszar określany jest jako raj dla geologów.

Naturalną atrakcją, która zachwyca nie tylko geologowie jest Jaskinia Raj. Co roku odwiedzana jest przez tysiące turystów, gdyż to najpiękniejsze tego typu miejsce w tej części Europy. Kolejną atrakcją są partie Łysogór umożliwiają odkrywanie niezwykłych kamieniołomów i wyrobisk, gdzie okazy minerałów i skamieniałości pozwalają lepiej poznać naturalny świat polskich gór. Aby zachować jak najwięcej elementów dzikiej przyrody funkcjonuje Świętokrzyski Park Narodowy, którego zadaniem jest ochrona ginących gatunków zwierząt i roślin. Bogactwo Gór Świętokrzyskich zaczyna się kurczyć, dlatego silnie należy dbać o wszystkie pomniki przyrody. Wśród nich są fragmenty Puszczy Jodłowej i Puszczy Świętokrzyskiej.

Świętokrzyski Park Narodowy funkcjonuje od 1950 roku. Jego symbolem jest jeleń ze względu na dużą liczebność tych zwierząt na tym terenie. Park oferuje różne szlaki turystyczne oraz ścieżki, które pozwalają udać się do niezwykle malowniczych zakątków tej krainy. Poza zabytkami natury w Górach Świętokrzyskich znajduje się bardzo wiele zabytków architektonicznych oraz budynków przypominających bogatą historię tego regionu. Wśród nich są stare zamczyska, pomniki, muzea oraz imponujące obiekty sakralne. Usytuowane w okolicznych miasteczkach, takich jak Chęciny, Święta Katarzyna, Bodzentyn, Jędrzejów. Najwięcej zabytkowej architektury znajduje się w stolicy województwa świętokrzyskiego, w Kielcach. Do tych najważniejszy zalicza się Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, ruiny zamku w Chęcinach oraz pałacyk Henryka Sienkiewicza w Obłęgorku.

Główny Szlak Świętokrzyski, który przecina najciekawsze partie gór liczy aż 105 km. Jego początek znajduje się w Gołoszycach, po przejściu najwyższych szczytów i wyjątkowych miejsc, docieramy do Kuźniaków. Szlak oznaczony jest na czerwono, gdyż nie należy do najłatwiejszych tras pieszych. W Górach Świętokrzyskich działają również ośrodki górnictwa, rud żelaza, ołowiu i miedzi, co czyni Góry Świętokrzyskie bardzo istotnym rejonem gospodarczym na mapie Polski.

Niestety nie ma żadnych komentarzy

Zawsze możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.