Najciekawsze schroniska w polskich górach

W malownicze krajobrazy polskich gór wpisane są niezwykłe schroniska, które pośród ośnieżonych szczytów tworzą bajkowy widok. Drewniane chaty są najlepszym schronieniem i miejscem bliskiego kontaktu z lokalną kulturą. Ideą górskich schronisk jest zapewnienie noclegu każdemu turyście, a gdy brakuje miejsc tworzy się prowizoryczne łóżka nawet w korytarzu. Cudowną atmosferę zapewnia trzaskający w kominku ogień, dźwięki gitary i unosząca się woń grzanego wina – nie ma lepszego miejsca na wieczorne opowieści i śpiewy. Poniżej najpopularniejsze polskie schroniska, które warto odwiedzić chociaż na jedną noc podczas wyprawy w góry.

Schronisko nad Morskim Okiem

Niezwykle lubiane i cenione schronisko, z którego każdego roku korzysta nawet kilkaset tysięcy gości. Jest to najlepszy punkt startowy do wyprawy na najwyższy szczyt Polski, Rysy, gdyż położone jest na wysokości 1410 m n.p.m. Schronisko oferuje zachwycający widok na Tatry oraz wieczorne imprezy, które na długo pozostają w pamięci. Dogodna lokalizacja oraz charakterystyczna góralska zabudowa sprawiają, że jest to najbardziej rozpoznawalne polskie schronisko.

morskie oko

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Dolina Pięciu Stawów Polskich w Tatrach to wyjątkowo piękne miejsce, dlatego zlokalizowane w niedalekiej odległości schronisko cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Znajduje się ona 1671 m n.p.m., co czyni je najwyżej położonym w kraju. „Piątka”, bo tak zwyczajowo jest nazywane to schronisko, prezentuje się niezwykle urokliwie, dzięki połączeniu kamiennej budowli z drewnianym dachem.

Schronisko na Śnieżniku

Podczas wycieczki na Kotlinę Kłodzką chwilę odpoczynku można znaleźć w przepięknym schronisku na Śnieżniku. Budynek, którego budowę zapoczątkowano już w połowie XIX wieku, odznacza się szwajcarskim stylem architektonicznym, co czyni go wyjątkowym. A położenie u samego szczytu sprawia, że gwarantuje niezapominane widoki. Jeszcze kilka lat temu ośrodek działał bez prądu, a wieczorny posiłek spożywano przy świetle świec i lamp naftowych.

Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej

Najbardziej klimatyczne miejsce w polskich górach to Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej. Cudowne widoki na Gniazdo Tarnicy, a nawet Karpaty Ukraińskie to zalety tego ośrodka. Bieszczadzkie schronisko zaadoptowało dawne budynki strażnicy Wojsk Ochrony Pogranicza, wykorzystując je jako górską noclegownie. Brakuje bieżącej wody oraz standardowych udogodnień, ale panująca w tym miejscu atmosfera, przyciąga tysiące turystów.

Schronisko Pasterka w Górach Stołowych

Niedawno wyremontowane, z licznymi ulepszeniami i bogatym repertuarem koncertów, schronisko Pasterka zyskuje coraz większą popularność. Położone u podnóża Gór Stołowych zapewnia iście bajkowe pejzaże. Budynek z czasów międzywojennych dokładnie odrestaurowano, wzbogacając go o wypożyczalnię sprzętu narciarskiego i nowoczesną salę koncertową. To właśnie tu odbywa się coroczny festiwal „Pasterskie Anioły”.

Niestety nie ma żadnych komentarzy

Zawsze możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *