Najciekawsze schroniska w polskich górach

W malownicze krajobrazy polskich gór wpisane są niezwykłe schroniska, które pośród ośnieżonych szczytów tworzą bajkowy widok. Drewniane chaty są najlepszym schronieniem i miejscem bliskiego kontaktu z lokalną kulturą. Ideą górskich schronisk jest zapewnienie noclegu każdemu turyście, a gdy brakuje miejsc tworzy się prowizoryczne łóżka nawet w korytarzu. Cudowną atmosferę zapewnia trzaskający w kominku ogień, dźwięki gitary i unosząca się woń grzanego wina – nie ma lepszego miejsca na wieczorne opowieści i śpiewy. Poniżej najpopularniejsze polskie schroniska, które warto odwiedzić chociaż na jedną noc podczas wyprawy w góry.

Schronisko nad Morskim Okiem

Niezwykle lubiane i cenione schronisko, z którego każdego roku korzysta nawet kilkaset tysięcy gości. Jest to najlepszy punkt startowy do wyprawy na najwyższy szczyt Polski, Rysy, gdyż położone jest na wysokości 1410 m n.p.m. Schronisko oferuje zachwycający widok na Tatry oraz wieczorne imprezy, które na długo pozostają w pamięci. Dogodna lokalizacja oraz charakterystyczna góralska zabudowa sprawiają, że jest to najbardziej rozpoznawalne polskie schronisko.

morskie oko

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Dolina Pięciu Stawów Polskich w Tatrach to wyjątkowo piękne miejsce, dlatego zlokalizowane w niedalekiej odległości schronisko cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Znajduje się ona 1671 m n.p.m., co czyni je najwyżej położonym w kraju. „Piątka”, bo tak zwyczajowo jest nazywane to schronisko, prezentuje się niezwykle urokliwie, dzięki połączeniu kamiennej budowli z drewnianym dachem.

Schronisko na Śnieżniku

Podczas wycieczki na Kotlinę Kłodzką chwilę odpoczynku można znaleźć w przepięknym schronisku na Śnieżniku. Budynek, którego budowę zapoczątkowano już w połowie XIX wieku, odznacza się szwajcarskim stylem architektonicznym, co czyni go wyjątkowym. A położenie u samego szczytu sprawia, że gwarantuje niezapominane widoki. Jeszcze kilka lat temu ośrodek działał bez prądu, a wieczorny posiłek spożywano przy świetle świec i lamp naftowych.

Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej

Najbardziej klimatyczne miejsce w polskich górach to Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej. Cudowne widoki na Gniazdo Tarnicy, a nawet Karpaty Ukraińskie to zalety tego ośrodka. Bieszczadzkie schronisko zaadoptowało dawne budynki strażnicy Wojsk Ochrony Pogranicza, wykorzystując je jako górską noclegownie. Brakuje bieżącej wody oraz standardowych udogodnień, ale panująca w tym miejscu atmosfera, przyciąga tysiące turystów.

Schronisko Pasterka w Górach Stołowych

Niedawno wyremontowane, z licznymi ulepszeniami i bogatym repertuarem koncertów, schronisko Pasterka zyskuje coraz większą popularność. Położone u podnóża Gór Stołowych zapewnia iście bajkowe pejzaże. Budynek z czasów międzywojennych dokładnie odrestaurowano, wzbogacając go o wypożyczalnię sprzętu narciarskiego i nowoczesną salę koncertową. To właśnie tu odbywa się coroczny festiwal „Pasterskie Anioły”.

Niestety nie ma żadnych komentarzy

Zawsze możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.