Jak się przygotować na pieszą wyprawę w góry

Wyprawa w góry to nie lada wyzwanie, które niesie za sobą sporo przygotowań. Bezpieczeństwo podczas eskapady jest najważniejsze, dlatego warto mieć ze sobą kilka cennych przedmiotów, dzięki którym bez względu na szybko zmieniającą się aurę, nic nas nie zaskoczy. Najważniejsze przecież jest, aby taka wycieczka była przyjemna, bez względu na to czy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z górskimi szlakami, czy regularnie wspinamy się na kolejne szczyty.

Najważniejsze przed wyjściem w góry jest zapoznanie się z trasą. Należy znać dokładne lokalizacje schronisk turystycznych, które znajdują się w bliskiej odległości, by w razie załamania się pogody łatwo znaleźć schronienie. Koniecznie też jest oszacowanie czasu całej wycieczki i podanie takiej informacji naszym bliskim oraz w recepcji hotelu. Znajomość aktualnych warunków pogodowych oraz numerów alarmowych to wręcz obowiązek każdego górskiego podróżnika.

Kolejnym aspektem, o który należy zadbać, gdy idziemy w Tatry czy Sudety, jest odzież i obuwie. Wyprawa powinna nieść przyjemne wrażenia, a nie odciski i chłód. W związku z tym niezbędne są mocne buty z grubą podeszwą. Nierówne podłoże może okazać się nie do przejścia w niewłaściwych butach. Ponadto zawsze trzeba ubierać się „na cebulkę”. Nawet latem, gdy termometry wskazują ponad 20 kresek na termometrze, klapki i krótkie spodenki są fatalnym pomysłem. Wysoko w górach jest znacznie chłodniej. Nieodpowiedni strój grozi przemarznięciem, a wtedy łatwo się rozchorować.

W sklepach nie brakuje specjalnej odzieży do górskich wypraw. Termoaktywna koszulka, ciepłe spodnie oraz płaszcz przeciwdeszczowy to dobry zestaw. Niezbędną są też okulary przeciwsłoneczne, bez względu na porę roku. Warto też spakować dodatkową parę skarpetek oraz rękawiczki i czapkę. Daleka wyprawa sprawi, że na szlaku na pewno poczujemy głód. Wygodną opcją na górski prowiant są owoce, orzechy, kanapki oraz czekolada. Dostarczą one węglowodanów, czyli niezbędnej energii do dalszej wędrówki. W plecaku musi się również znaleźć minimum dwa litry wody mineralnej, by organizm był odpowiednio nawadniany.

Wycieczka w góry obfituje w przepiękne widoki, dlatego amatorów pieszych wypraw nie brakuje. Jednak co roku dochodzi do wypadków, wynikających ze złego przygotowania się do spaceru po szlaku. Początkujący wędrownicy muszą pamiętać, aby zawsze mieć przy sobie latarkę, zapałki, małą apteczkę, mapę i naładowany telefon. Taki niezbędniki podróżnika może uchronić nas przed nieprzyjemnymi zdarzeniami, a czasem nawet uratować życie. Przezorność w takim miejscu jak góry jest wskazana, dlatego informację o wyruszeniu na szlak należy przekazać kilku osobom. Wtedy można ze spokojem ducha rozpocząć wędrówkę oraz rozkoszować się niezapomnianymi krajobrazami szczytów górskich.