Turystyka w Tatrach

Myśląc o polskich górach od razu nasuwają się Tatry. Najwyższe pasmo, które robi wrażenie o każdej porze roku. Położone w Karpatach Zachodnich, na granicy Polski i Słowacji. To jedyne polskie góry o charakterze alpejskim, nic więc dziwnego, że są tak chętnie odwiedzane przez turystów. A w Tatrach jest co zwiedzać. Poniżej kilka najważniejszych atrakcji, która sprawią, że taka wyprawa zawsze pełna jest niesamowitych wrażeń.

Tatry Zachodnie to niższa część, ale obfitująca w przepiękne doliny oraz jaskinie. Do tych najważniejszych atrakcji zalicza się Dolinę Kościeliską i Dolinę Chochołowską oraz Jaskinię Mylną czy Jaskinię Naciekową. Zupełnie inny krajobraz oferują Tatry Wysokie, gdzie obowiązkowym punktem wycieczki jest wizyta nad Morskim Okiem oraz w Dolinie Pięciu Stawów. Malownicze pejzaże, jakie tworząca tatrzańskie wodospady to kolejne miejsce, które trzeba zobaczyć. Wyjątkową atrakcją są Wodogrzmoty Mickiewicza w Dolinie Roztoki. Nie można też pominąć najwyższego wodospadu w Polsce ‐ Siklawy.

tatry park narodowy

Wspinaczka na najwyższy polski szczyt, Rysy o wysokości 2499 m n.p.m. to nie lada wyzwanie, ale nagrodą jest najwspanialszy widok w całym kraju. Bardzo trudny, czerwony szlak Tatr prowadzi przez kilka 2‐tysięczników, m.in. Przełęcz Zawrat (2159 m n.p.m.) oraz Kozi Wierch (2291 m n.p.m) i tylko najbardziej sprawni turyści będą w stanie zdobyć je wszystkie. Mniej wymagający jest Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m), który stanowi istny raj dla narciarzy. Jednak najważniejszym punktem Tatr jest Giewont (1895 m n.p.m), z którego doskonale widać wyjątkowe miasto – Zakopane.

Udając się na wycieczkę w Tatry koniecznie trzeba zwiedzieć jedyne w swoim rodzaju Zakopane. Niewielkie miasteczko, uznane za stolicę polskich gór, słynie z specyficznego klimatu i pięknej zabudowy. A wszystkim turystom oferuje bliskie spotkanie z góralską kulturą. Koniecznie trzeba odwiedzić lokalne muzea, dzięki którym lepiej poznamy historię i wartość tego regionu. Nocleg najlepiej zorganizować się w pobliskich schroniskach, gdzie będziemy mieli okazje spróbować lokalnej kuchni i odpocząć pośród najpiękniejszych górskich pejzaży.

Zabytki natury łatwo dostrzec w Tatrzańskim Parku Narodowym. Unikatowe gatunki górskiej przyrody znajdują się pod ochroną, aby ginące okazy miały możliwość przetrwać kolejne setki lat. Mieszkańcami Tatrzańskiego Parku Narodowego są m.in. kozice, jelenie oraz niedźwiedzie. Najwięcej turystów można oczywiście spotkać na wyciągach i różnych trasach narciarskich. Miłośnicy sportów zimowych mają okazję wyszaleć się na nartach i snowboardzie udając się na Kasprowy Wierch, gdzie dwa szczyty – Gubałówka i Nosal – pozwalają na przyjemne szusowanie po stokach. Na szczyt Gubałówki można dostać się za sprawą kolei kabinowej z wyciągami krzesełkowymi, np. kolejką Gąsienicową. Pewne jest, że odwiedzając Tatry czeka nas mnóstwo frajdy.

Niestety nie ma żadnych komentarzy

Zawsze możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.