Turystyka w Bieszczadach

Poszukując ciekawych miejsc na podróże po Polsce koniecznie trzeba rozważyć wspaniałe Bieszczady. Przepiękne górzyste tereny, gdzie można cieszyć się bliskim kontaktem z naturą to najlepsze miejsce na weekendową wprawę. Bieszczady odwiedzać można o każdej porze roku i za każdym razem będą zachwycać. Mnóstwo atrakcji przyrodniczych, niezapomnianych widoków i urokliwych zakątków pozwoli zorganizować bardzo ciekawą wycieczkę.

Obowiązkowym punktem podczas wprawy w Bieszczady jest spędzenie dłuższej chwili nad jeziorem Solińskim, które powstało w latach sześćdziesiątych i od tego czasu przyciąga turystów spragnionych aktywnego wypoczynku. Liczne ośrodki wokół jeziora oferuje sprzęt wodny, można również wypożyczyć żaglówkę czy udać się w rejs statkiem wycieczkowym “Białej Floty”. Ze względu na bardzo zmienny wiatr to warunki tylko dla doświadczonych sterników i żeglarzy. Co istotne jezioro Solińskie znajduje się w strefie ciszy, dlatego nie spotkamy tu brawurowo płynących motorówek. Na uznania zasługuje imponująca zapora solińska o długości 664 m i wysokości 82 m. Łączna powierzchnia zbiornika to aż 2200 ha, a największa głębokość wynosi około 60 m. Zarówno zapora, jak i elektrownia dostępna jest dla zwiedzających.

Innym ważnym zabytkiem Bieszczad jest Cerkiew w Górzance. Drewniany budynek z XIX wieku z zewnątrz nie prezentuje się nadzwyczajny, natomiast w środku można zobaczyć wyjątkowe płaskorzeźby świętych. Tylko w cerkwi św. Paraskewego ma się okazję zobaczyć aż tyle unikatowych dzieł. Inną budowlą tego typu jest Cerkiew w Bereźnicy Wyżnej. Budowla z drewna, którą wybudowano w XIX wieku, także posiada cenne ikonostasy. Turyści powinni również zobaczyć pozostałości Dworu Balów w Berezce oraz radzieckie bunkry w Bóbrce.

Popularna atrakcją w Bieszczadach jest park miniaturowych świątyń w Myczkowcach. Punkt znajduje się w Centrum Kultury Ekumenicznej i oferuje kolekcję miniatur budowli sakralnych z polskich, słowackich i ukraińskich Karpat oraz polskiego Podkarpacia. Bardzo efektownie prezentuje się aż 140 makiet świątyń w skali 1:25, ponieważ ustawiono je pod gołym niebem, co tworzy nietypowy „miniskansen”. Jedną z ważniejszych atrakcji przyrodniczych jest urwisko w zakolu Sanu, znajdujące się na północ od wsi Myczkowce. Ściana urwiska ma kilkaset metrów i porasta ją roślinność kserotermiczną, co tworzy nietypowy widok.

Bieszczady to również mnóstwu szlaków na piesze wędrówki. Te najciekawsze przebiegają nieopodal Jeziora Solińskiego, Soliny i Polańczyka. Dla długodystansowców polecany jest zielony szlak z Leska przez Zwierzyń i Myczków, który kończy się w okolicy Jaworca. Część z lokalnych szlaków dostosowanych jest też do rowerzystów, co pozwala jeszcze lepiej poznać malownicze tereny Bieszczad.

Niestety nie ma żadnych komentarzy

Zawsze możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.