Turystyka w Bieszczadach
Poszukując ciekawych miejsc na podróże po Polsce koniecznie trzeba rozważyć wspaniałe Bieszczady. Przepiękne górzyste tereny, gdzie można cieszyć się bliskim kontaktem z naturą to najlepsze miejsce na weekendową wprawę. Bieszczady odwiedzać można o każdej porze roku i za każdym razem będą zachwycać. Mnóstwo atrakcji przyrodniczych, niezapomnianych widoków i urokliwych zakątków pozwoli zorganizować bardzo ciekawą wycieczkę.
Obowiązkowym punktem podczas wprawy w Bieszczady jest spędzenie dłuższej chwili nad jeziorem Solińskim, które powstało w latach sześćdziesiątych i od tego czasu przyciąga turystów spragnionych aktywnego wypoczynku. Liczne ośrodki wokół jeziora oferuje sprzęt wodny, można również wypożyczyć żaglówkę czy udać się w rejs statkiem wycieczkowym “Białej Floty”. Ze względu na bardzo zmienny wiatr to warunki tylko dla doświadczonych sterników i żeglarzy. Co istotne jezioro Solińskie znajduje się w strefie ciszy, dlatego nie spotkamy tu brawurowo płynących motorówek. Na uznania zasługuje imponująca zapora solińska o długości 664 m i wysokości 82 m. Łączna powierzchnia zbiornika to aż 2200 ha, a największa głębokość wynosi około 60 m. Zarówno zapora, jak i elektrownia dostępna jest dla zwiedzających.
Innym ważnym zabytkiem Bieszczad jest Cerkiew w Górzance. Drewniany budynek z XIX wieku z zewnątrz nie prezentuje się nadzwyczajny, natomiast w środku można zobaczyć wyjątkowe płaskorzeźby świętych. Tylko w cerkwi św. Paraskewego ma się okazję zobaczyć aż tyle unikatowych dzieł. Inną budowlą tego typu jest Cerkiew w Bereźnicy Wyżnej. Budowla z drewna, którą wybudowano w XIX wieku, także posiada cenne ikonostasy. Turyści powinni również zobaczyć pozostałości Dworu Balów w Berezce oraz radzieckie bunkry w Bóbrce.
Popularna atrakcją w Bieszczadach jest park miniaturowych świątyń w Myczkowcach. Punkt znajduje się w Centrum Kultury Ekumenicznej i oferuje kolekcję miniatur budowli sakralnych z polskich, słowackich i ukraińskich Karpat oraz polskiego Podkarpacia. Bardzo efektownie prezentuje się aż 140 makiet świątyń w skali 1:25, ponieważ ustawiono je pod gołym niebem, co tworzy nietypowy „miniskansen”. Jedną z ważniejszych atrakcji przyrodniczych jest urwisko w zakolu Sanu, znajdujące się na północ od wsi Myczkowce. Ściana urwiska ma kilkaset metrów i porasta ją roślinność kserotermiczną, co tworzy nietypowy widok.
Bieszczady to również mnóstwu szlaków na piesze wędrówki. Te najciekawsze przebiegają nieopodal Jeziora Solińskiego, Soliny i Polańczyka. Dla długodystansowców polecany jest zielony szlak z Leska przez Zwierzyń i Myczków, który kończy się w okolicy Jaworca. Część z lokalnych szlaków dostosowanych jest też do rowerzystów, co pozwala jeszcze lepiej poznać malownicze tereny Bieszczad.
Niestety nie ma żadnych komentarzy
Zawsze możesz być pierwszy!